ОП РЧР - Ново работно място 2015

Резюме на Процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ
BG051M9OP001 „Ново работно място 2015”
 
Първи срок за подаване на проектно предложение чрез ИСУН 2014-2020:
14.09.2015 г., 23:59 ч. - приключил прием
Втори срок: 19.11.2015 г.

 

ВАЖНО за кандидатите по процедура "Ново работно място 2015"

"Уведомяваме Ви, че във връзка с предложение на Управляващия орган на ОП РЧР за увеличаване на бюджета на процедура BG05PO001-1.003 „Ново работно място 2015“, на 11 ноември 2015 г. Комитетът за наблюдение на ОП РЧР 2014-2020 взе решение за увеличаване на бюджета на процедурата на 100 000 000 лева. 

Във връзка с големия брой на получените проектни предложения и предстоящите още два срока за прием на проекти, КН ОП РЧР реши след втория срок – 19.11.2015 г., процедурата да бъде прекратена, съгласно чл.27, ал.1, т.4. от ПМС 107/2014 г."
Източник: http://ophrd.government.bg/view_doc.php/7212 

Целта на Процедура „Ново работно място” е: да осигури предпоставки за създаване на устойчиви работни места за безработни и неактивни лица. Тази цел ще бъде постигната посредством комбинация от мерки за осигуряване на подходящи обучения, включително на работното място, както и предоставяне на разнообразни стимули за работодателите за разкриване на нови работни места. Процедурата ще постави акцент върху интеграцията на едни от най-уязвимите групи на пазара на труда.


Важно: По процедурата не се изисква съфинансиране от кандидата, ако е микро, малко или средно предприятие. За големи предприятия по смисъла на ЗМСП съфинансирането е в размер на 20% от общата стойност на проекта.
 
Минимална сума на проекта: 50 000 лв. 
Максимална сума на проекта: 391 166 лв.
Прилагат се правилата за минимални помощи!
 
ПЛАЩАНИЯ: Авансово до 20% от БФП, междинно и окончателно.
 
ДОПУСТИМИ КАНДИДАТИ: 
* Работодател със самостоятелна правосубектност, регистриран и имащ право да осъществява дейност на територията на Република България в съответствие с действащото българско законодателство. 
* Кандидатът отговаря на изискванията за предоставяне на минимални помощи, в съответствие с Регламент (ЕС) № 1407/2013
* За приключилите две предходни финансови години, Кандидатът разполага с финансов ресурс (съгласно приложени Отчет за приходите и разходите и Счетоводен баланс) равен или по-голям на максимално допустимия размер на авансовото плащане (20% от стойността на безвъзмездната финансова помощ). Когато Кандидатът е новорегистрирана/новосъздадена организация, горепосочените изисквания се отнасят и за него и се доказват със същите документи за периода от регистрацията на Кандидата до момента на кандидатстване
* В случай, че кандидатът самостоятелно ще извършва обучение по професионална квалификация, същият следва да притежава активна лицензия от НАПОО за професиите и/или специалностите, по които ще се провежда обучението.
Важно: По настоящата покана за подаване на проектни предложения, партньорството е недопустимо/неприложимо.
 
ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ:
> Наемане на безработни и/или неактивни лица за период до 12 месеца – ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ДЕЙНОСТ
Важно: Когато назначението не представлява нетно увеличение на броя на персонала в съответното предприятие в сравнение със средния брой на персонала през последните дванадесет месеца, длъжността трябва да е била овакантена поради пенсиониране по възраст, правомерно уволнение поради извършено нарушение, а не в резултат от съкращаване на персонал. Следва да се има предвид, че Работодателят е длъжен да запази работното място за минимум 12 месеца на минимум 50% от наетите по проекта лица, след приключване на дейностите по проекта. Това задължение е записано и в договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по настоящата процедура.

> Предоставяне на професионално обучение за придобиване на първа или втора квалификационна степен и обучение по част от професия по първа, втора или трета квалификационна степен на вече наетите по проекта лица.
Максимално допустимата стойност на безвъзмездната финансова помощ за един обучаем за придобиване на професионална квалификация не може да надхвърля: 
- за първа степен, с продължителност не по-малка от 300 учебни часа – 600 лв.; 
- за втора степен, с продължителност не по-малка от 660 учебни часа – 1200 лв.; 
- за част от професия по първа квалификационна степен, с продължителност не по-малка от 200 учебни часа – 400 лв.; 
- за част от професия по втора квалификационна степен, с продължителност не по-малка от 300 учебни часа – 600 лв.; 
- за част от професия по трета квалификационна степен, с продължителност не по-малка от 600 учебни часа – 1125 лв.; 
Важно: По настоящата процедура се допуска едно лице да бъде включено само в едно обучение по професионална квалификация 

> Предоставяне на обучение на вече наетите по проекта лица по ключови компетентности съгласно Европейската квалификационна рамка по: Ключова компетентност 2 „Общуване на чужди езици”, Ключова компетентност 4 „Дигитална компетентност” 
Минимални изисквания към обучението по ключови компетентности: 
- Целта на обучението е придобиване на познания по: Ключова компетентност 2 „Общуване на чужди езици”, Ключова компетентност 4 „Дигитална компетентност” 
- Изборът на лица за включване в обучение за съответната ключова компетентност следва да се извърши след провеждане на входящ тест от обучаващата организация/институция за определяне на нивото. 
- При по-голям брой лица (например повече от 15 лица), включени в обучение, лицата следва да бъдат разпределени по групи в зависимост от вида обучение за постигане на максимална ефективност. 
- Обучението за ключови компетентности, следва да завърши със съответен документ, удостоверяващ придобитите знания и умения. 
Максимално допустимата стойност на безвъзмездната финансова помощ за един обучаем за обучение за придобиване на ключови компетентности не може да надхвърля: 
- за обучения по ключова компетентност 2 „Общуване на чужди езици” и с продължителност не по-малка от 300 учебни часа и три нива на обучение – 700 лв.; 
- за обучения по ключова компетентност 4 „Дигитална компетентност” и с продължителност не по-малка от 45 учебни часа – 250 лв.
Важно: Следва да се има предвид, че не е допустимо кандидатът да извършва самостоятелно обучение/я по ключови компетентности.
Важно: По настоящата процедура се допуска едно лице да бъде включено само в едно обучение по професионална квалификация, в едно обучение по ключова компетентност 2 и в едно обучение по ключова компетентност 4 

> Закупуване на оборудване, обзавеждане, ДНА и стопански инвентар, свързани със създаването на нови работни места. – до 30% от размера на БФП. Предназначението на закупеното оборудване следва да се запази от кандидата за срок не по-кратък от 5 години от датата на одобрение на окончателния доклад без прекъсване, с изключение на непредвидени обстоятелства. Допустимо е едно работно място, оборудвано/обзаведено със средства по настоящата процедура да се ползва от повече от едно лице – представител на целевата група.

> Оборудване и адаптиране на нови работни места за хора с увреждания, вкл. ремонтни дейности, в случай на необходимост 

> Осигуряване на наставник за хората с увреждания. Всеки наставник отговаря за минимум 1 и максимум 7 души едновременно – представители на целевата група. 
Наставникът ще подпомага назначените хора с увреждания за период до 3 месеца. Наставникът следва да бъде лице от същото предприятие.

> Други дейности, свързани и произтичащи от участието на хора с увреждания

> Дейности за организация и управление на проекта - Допустими са и разходите за организация и управление на проекта (в размер до 10% от разходите за изпълнение на дейностите по него).
> Дейности по информиране и публичност

ДОПУСТИМИ ЦЕЛЕВИ ГРУПИ: Безработни и неактивни лица. 
С приоритет ще бъдат финансирани проекти, в които минимум 50 % от целевата група е съставена от поне една от следните специфични категории: 
- Безработни лица с ниска степен на образование (под ISCED 313); 
- Продължително безработни и неактивни лица; 
- Безработни или неактивни лица с увреждания; 
- Безработни лица на възраст над 54 г.; 
- Безработни младежи до 29 г. вкл.
Важно: Не се допуска лица да бъдат наети при работодател, при който са били заети на трудово правоотношение през някой от предходните 12 месеца от датата на сключване на договор.

ДОПУСТИМИ РАЗХОДИ: 
І. РАЗХОДИ ЗА ПЕРСОНАЛ 
1./1.1. Разходи за възнаграждения за всяко лице, включено в заетост при работодател в размер на Минималния осигурителен доход и всички дължими вноски за сметка на работодателите, съгласно изискванията на КТ и КСО за съответната длъжност, попадаща в обхвата на единични групи професии от 2 до 9 клас от НКПД 2011 г. за период до 12 месеца. 
2./2.1. Разходи за възнаграждения на наставници, които ще подпомагат назначени хора с увреждания за период до 3 месеца в размер на 1/2 от Минималната работна заплата, установена за страната и всички дължими вноски за сметка на работодателите, съгласно изискванията на КТ и КСО. 
3./3.1. Разходи за командировки (дневни, пътни, квартирни) на вече наетите по проекта лица, включени в професионално обучение и/или обучение по ключови компетентности - разходите са допустими единствено в случай, че лицето живее на територията на населено място, различно от това, в което ще се провежда обучението по професионална квалификация и/или ключови компетентности. 
3./3.2. Невъзстановим ДДС по разходите, планирани в бюджетно перо 3.1.

ІІ. РАЗХОДИ ЗА УСЛУГИ 
4./4.1. Разходи за предоставяне на професионално обучение за придобиване на първа или втора квалификационна степен и обучение по част от професия по първа, втора или трета квалификационна степен на вече наетите по проекта лица. 
5./5.1. Разходи за обучение по ключови компетентности съгласно Европейската квалификационна рамка по: ключова компетентност 2 „Общуване на чужди езици“, ключова компетентност 4 „Дигитална компетентност“ на вече наетите по проекта лица.
6./6.1. Разходи за закупуване на работно облекло, лични предпазни средства, оборудване и обзавеждане, ДНА и стопански инвентар, в т.ч. и разходи за оборудване на работни места за хора с увреждания, пряко свързани с финансираните дейности и необходими за постигане на поставените цели, както и подробно мотивирани в проектното предложение.  
Важно: Разходите за закупуване на работно облекло, лични предпазни средства, оборудване и обзавеждане, ДНА и стопански инвентар, планирани в бюджетно перо 6. са в размер до 30% от размера на безвъзмездната финансова помощ. 
6./6.2. Невъзстановим ДДС по разходите, планирани в бюджетно перо 6.1.
7./7.1. Разходи за застраховки на придобитото обзавеждане, оборудване и стопански инвентар.
8./8.1. Разходи за трудова медицина за срок не по-дълъг от срока на изпълнение на проектните дейности
9/9.1. Разходи за други дейности, свързани и произтичащи от участието на хора с увреждания
9/9.2. Невъзстановим ДДС по разходите, планирани в бюджетно перо 9.1
10./10.1. Разходи за дейности, свързани с осигуряване на публичност. 
10./10.2. Невъзстановим ДДС по разходите, планирани в бюджетно перо 10.1.

ІІІ. РАЗХОДИ ЗА СТРОИТЕЛНО МОНТАЖНИ РАБОТИ - до 10% от преките допустими разходи, единствено в случай, че са надлежно обосновани и описани в дейностите по проекта и са свързани с адаптиране на нови работни места за хора с увреждания
11./11.1. Разходи за текущ ремонт на помещенията, в които ще се адаптират нови работни места за хора с увреждания – до 10% от преките допустими разходи. 
11./11.2. Невъзстановим ДДС по разходите, планирани в бюджетно перо 11.1

ІV. НЕПРЕКИ РАЗХОДИ 
12./12.1. Разходи за организация и управление до 10% от общите допустими разходи по проекта 
12/12.2. Невъзстановим ДДС за разходите по раздел ІV.

НЕДОПУСТИМИ РАЗХОДИ 
- разходи, финансирани по друга операция, програма или каквато и да е друга финансова схема, произлизаща от националния бюджет, от бюджета на Общността или от друга донорска програма; 
- глоби, финансови санкции и разходи за разрешаване на спорове; 
- комисионите и загубите от курсови разлики при обмяна на чужда валута; 
- данък върху добавената стойност, освен когато не е възстановим; 
- закупуване на дълготрайни материални активи - втора употреба; 
- разходите за гаранции, осигурени от банка или от друга финансова институция, с изключение на разходите по финансови инструменти. 
- лихви по дългове, с изключение на свързани с безвъзмездна финансова помощ, предоставени под формата на лихвени субсидии или субсидии за гаранционни такси; 
- субсидиране на лихва по одобрени схеми за държавни помощи и разноските за финансови транзакции; 
- разходи за закупуване на инфраструктура, земя и недвижимо имущество; 
- разходи за консултантски услуги, свързани с подготовката и/или попълването на документите за кандидатстване за финансова подкрепа.

Проектните предложения по настоящата процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, следва да бъдат подадени само по електронен път с Квалифициран електронен подпис (КЕП) като се използва Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020)

Максимална продължителност на проекта: Краен срок за изпълнение на дейностите по договорите по настоящата процедура - 31.12.2017 г. Очаквано сключване на договори за БФП - м.01.2016 г. Очаквано начало на изпълнение на проекти - м.02.2016 г. 
 
За консултации или съдействие за разработване на проектни предложение можете да се свържете с нас чрез формата за запитване или на телефони 0884886566 и 0878602788 - лице за контакт: Елена Льондева